Patron roku 2022 to kolejna, coroczna inicjatywa mająca na celu uhonorowanie i upamiętnienie osób, wydarzeń lub idei ważnych dla Polski i Polaków.
14. października 2021 roku posłowie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wybrali kilka ważnych dla naszej historii postaci oraz jeden okres literacki jako ideę, która ukształtowała kolejne pokolenia Polaków.
Patronami roku 2022 są: Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski.
Szczególną uwagę zwracamy na Józefa Wybickiego, który jest również patronem naszej szkoły.
Józef Rufin Wybicki urodził się 29. września 1747r. na Kaszubach, w Będominie koło Kościerzyny w niezbyt bogatej rodzinie szlacheckiej, jak sam o niej pisał, posiadała ona jednak własny herb: Rogala. Józef Wybicki to jeden z najważniejszych działaczy politycznych polskiego oświecenia. Działalność polityczną rozpoczął w wieku 20 lat jako poseł na Sejm I Rzeczypospolitej. Pisarz i polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780r. Z wykształcenia prawnik. Reformator praw w Polsce przedrozbiorowej. Był jednym z inicjatorów Konfederacji Barskiej. Brał udział w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 Maja. Uczestniczył w tajnych przygotowaniach do Insurekcji Kościuszkowskiej. Później, w Paryżu, zabiegał o utworzenie wojska polskiego u boku Francji. Podczas wizyty w obozie legionów we Włoszech w 1797 roku stworzył słowa pieśni, która w 1927 roku stała się polskim hymnem narodowym – Mazurka Dąbrowskiego.
W tym roku przypada kilka rocznic: 200 rocznica śmierci Józef Wybickiego, 275. rocznica urodzin, 225. rocznica napisania słów ,,Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 95. rocznica ustanowienia pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” hymnem narodowym.
30.05.1979r. Józef Wybicki został patronem naszej szkoły. Każdego roku w szkole uroczyście są obchodzone Dni Patrona Szkoły.
Wszyscy wówczas uczniowie biorą udział w przygotowanych przez nauczycieli różnego rodzaju ciekawych działaniach. Jednym z zadań skierowanych do młodzieży szkolnej było wykonanie prac plastycznych upamiętniających i honorujących naszego patrona szkoły.
Podczas lekcji plastyki, uczniowie klas 4 – 7 wykonali prace poświęcone patronowi roku 2022. Są to portrety Józefa Wybickiego oraz widok Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Prace zostały wykonane różnymi technikami i świadczą o dużych umiejętnościach oraz wybitnych zdolnościach plastycznych naszych uczniów.
Innym działaniem związanym z patronem szkoły był bieg patrolowy, podczas którego uczniowie rozwiązywali różne zadania związana z Józefem Wybickiem i jego twórczością.
„Mazurek Dąbrowskiego”
Słowa: Józef Wybicki, 1797 r.
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz Dąbrowski...
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz Dąbrowski...
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany -
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Marsz, marsz Dąbrowski...
W oryginalnej wersji utworu, były jeszcze dwie zwrotki napisane przez Józefa Wybickiego.
Brzmiały one następująco:
Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.
Na to wszystkich jedne głosy:
"Dosyć tej niewoli
mamy Racławickie Kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli".
(red. Renata Jasnos)