No i jest Nowy rok szkolny 2023/2024 Życzymy wszystkim powodzenia i samych radosnych dni.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
PODRĘCZNIKI NA ROK SZKOLNY 2023/2024
Drodzy Rodzice, wzorem lat ubiegłych uczniowie nie kupują podręczników na rok szkolny 2023/2024, gdyż otrzymają je nieodpłatnie we wrześniu w ramach dotacji MEiN.
Natomiast do religii należy zakupić podręcznik we własnym zakresie zgodnie z wykazem załączonym poniżej.
Klasa 0a - „Razem z Jezusem” – zeszyt ćwiczeń, Ks. W. Kubik, Wydawnictwo WAM Kraków
Kl. I - „Bóg - nasz Ojciec” – podręcznik + zeszyt ćwiczeń Red. Ks. W. Kubik B. Bester Wydawnictwo WAM Kraków
Kl. II - „Jezus nasz Zbawiciel”” – podręcznik + zeszyt ćwiczeń, Red. Ks. W. Kubik T. Czarnecka Wydawnictwo WAM Kraków
Kl. III - „Przyjmujemy Pana Jezusa” – podręcznik + zeszyt ćwiczeń Red. Ks. W. Kubik, Wydawnictwo WAM Kraków
Kl. IV - „Jestem chrześcijaninem” – podręcznik, Red. Ks. W. Janiga, Wydawnictwo GAUDIUM
Kl. V - „Bóg poszukuje człowieka” – podręcznik, Red. Ks. W. Janiga, Wydawnictwo GAUDIUM
Kl. VI - „Jezus Chrystus Nas Zbawia” – podręcznik, Red. Ks. W. Janiga, Wydawnictwo GAUDIUM
Kl. VII - „Bóg wskazuje drogę” – podręcznik, Red. Ks. W. Janiga, Wydawnictwo GAUDIUM
Kl. VIII - „Z Tobą idę przez życie”- podręcznik, Red. ks. P. Mąkosa, Wydawnictwo GAUDIUM
Należy również zakupić podręczniki do WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGOWychowanie przedszkolne - TRZYLATEK – „Kolorowe Karty” Pakiet dla 3, 4 – latków, Poziom A+ - A. Banaś, K. Cebula, M. Malecha, M. Marzec, J. Piotrowska,W. Żaba-Żabińska – Wydawnictwo MAC EDUKACJA
Wychowanie przedszkolne – CZTEROLATEK – „Kolorowe Karty” Pakiet dla 3, 4 - latków Poziom A+ - A. Banaś, K. Cebula, M. Malecha, M. Marzec, J. Piotrowska,W. Żaba-Żabińska – Wydawnictwo MAC EDUKACJA
Wychowanie przedszkolne – PIĘCIOLATEK – „Kolorowe Karty” Pakiet dla 5 - latków Poziom B - A. Banaś, K. Cebula, M. Malecha, M. Marzec, J. Piotrowska,W. Żaba-Żabińska – Wydawnictwo MAC EDUKACJA
Wychowanie przedszkolne - SZEŚCIOLATEK – „Kolorowe Karty” Pakiet dla 6 – latków - Poziom B+ - A. Banaś, J. Bieniek, K. Cebula, M. Malecha, M. Marzec, J. Piotrowska,W. Żaba-Żabińska – Wydawnictwo MAC EDUKACJA
Pożegnanie Ósmoklasistów
„Kochani Ósmoklasiści! Nadszedł czas pożegnania. Odchodzicie w szeroki świat, przed Wami dalsze etapy edukacji i rozwoju osobistego. Życie składa się z różnych chwil – radosnych i przyjemnych, z momentów, kiedy odczuwamy porażkę i smutek, ale też zwycięstwo i satysfakcję. Staraliśmy się jak najlepiej towarzyszyć Wam w nich wszystkich i jak najlepiej przygotować do ruszenia w świat. Wy uczyliście się od nas, ale i my od Was, bo życie na każdym etapie jest niekończącą nauką.
Życzymy Wam, Drodzy Absolwenci, abyście z wiarą w siebie szli przez życie. W każdym z Was jest siłą, odwaga i zdolności, które pozwolą Wam odnosić sukcesy. Mamy nadzieję, że udało nam się je tylko wzmocnić. Każdy z Was jest niepowtarzalnym, wyjątkowym i wartościowy, młodym człowiekiem o nieograniczonych możliwościach! Niech to przesłanie towarzyszy Wam każdego dnia i pozwala uwierzyć w siebie.
Życzę Wam, abyście w nowych szkołach odnaleźli swoje miejsce, byście znaleźli nowych przyjaciół, jednocześnie nie zapominając o dawnych znajomościach, miejscach i ludziach, z którymi byliście związani. Do zobaczenia!” - Dyrektor PSP w Strzałkowie Marzanna Zatoń
Udanych wakacji!
Poznajemy Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku
Uczniowie klasy piątej, 7 czerwca, odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku, aby uczestniczyć w niecodziennej lekcji bibliotecznej na temat: ,,Poznajemy Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomsku”. Podczas tych zajęć dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o tej placówce. Co roku, od wielu lat, jest tu organizowanych szereg różnorodnych konkursów i imprez kulturalnych.
Uczniowie naszej szkoły są angażowani do dwóch ogólnopolskich konkursów plastycznych oraz biorą udział w Festiwalu Pięknego Czytania. Biblioteka posiada bardzo duży i bogaty księgozbiór – oddzielny dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Udostępnia także audiobooki. Świadczy różnorodne usługi dla czytelników (szczegółowe informacje na stronie MBP).
Duże wrażenie na uczniach, podczas zwiedzania biblioteki, zrobiła ogromna ilość różnorodnych książek na półkach. Chodząc między regałami, mieli wrażenie, że są w jakimś labiryncie.
Dzieci miały także okazję zobaczyć w Radomsku ważne miejsca pamięci narodowej: Grób Nieznanego Żołnierza oraz pamiątkowe tablice z nazwiskami bohaterów umieszczone na murze klasztoru oo. Franciszkanów. Byli też pod pomnikiem Władysława Reymonta oraz spędzili trochę czasu na słynnej ławeczce tego wybitnego polskiego noblisty.
Na zakończenie wycieczki, zadowoleni uczniowie, posilili się ulubioną pizzą lub lodami i wrócili do domu.
(red. R. Jasnos)
Podsumowanie projektu MISTRZYNI SZYMBORSKA
W ogólnopolski projekt zaangażowała się duża liczba naszej szkolnej młodzieży. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza prace plastyczne. Oprócz wykonanych wcześniej przez maluchów kartek świątecznych i kolaży inspirowanych zainteresowaniami naszej Noblistki starsi uczniowie popisali się dużymi zdolnościami w kategoriach: portrety i plastyczna interpretacja poezji. Oto laureaci:
- w kategorii: portret przyznano GRAND PRIX dla Hannah Lesień i Marceliny Purgał z klasy VIIIb,
I miejsce zajęły Samanta Szafruga i Pola Bareła z klasy VI,
II miejsce – Adam Borek i Szymon Proszowski z klasy VI,
III miejsce – Bartłomiej Ledwan z klasy VII b i Joanna Kamińska z klasy VI;
- w kategorii: plastyczna interpretacja poezji
I miejsce zajęła Julia Młynek z klasy VI,
II miejsce – Wiktoria Zborowska z klasy IV,
III miejsce – Pola Bareła z klasy VI oraz Julia Marczyk i Filip Chachuła z klasy IV.
W konkursie recytatorskim pod hasłem JAK MISTRZYNI SZYMBORSKA… zwyciężyli
- w kategorii uczniów starszych:
I miejsce – Szymon Proszowski z klasy VI,
II miejsce – Juliusz Domagała z klasy VI,
III miejsce – Magdalena Zborowska i Katarzyna Proszowska z klasy VIII b;
- w kategorii uczniów młodszych przyznano tylko I miejsce dla Wiktorii Zborowskiej z klasy IV.
Rozstrzygnięto również konkurs dla najstarszych uczniów na prezentację multimedialną POSŁUCHAJ O SZYMBORSKIEJ. Tym razem nagrody trafiły do uczniów klasy VIII b:
I miejsce – Dominika Wójcik,
II miejsce – Magdalena Zborowska,
III miejsce - Katarzyna Proszowska.
Organizatorzy projektu bardzo dziękują uczniom za tak liczny udział w przedsięwzięciu, a wszystkim laureatom serdecznie gratulują sukcesów.
(red. M. Poterała, K. Korusiewicz)
Z wizytą w muzeum
W czwartek, 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 1 i 2 odwiedzili Muzeum Regionalne w Radomsku.
Dzieci mogły poznać pradzieje ziemi radomszczańskiej (najciekawszym eksponatem był tu z pewnością cios mamuta z kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bełchatowie, pochodzący z epoki kamienia), poznać fakty z dziejów naszego miasta, obejrzeć przedmioty wykorzystywane dawniej przez mieszkańców okolicznych wsi, np. żarna, narzędzia służące do obróbki lnu i produkcji tkanin, dawny ul oraz sprzęty używane w gospodarstwie. Wszystkich zaciekawiły zbiory sztuki zgromadzone w muzeum: fragmenty wnętrz mieszkalnych z meblami, artystycznymi wyrobami przeznaczonymi do użytku domowego i obrazami na ścianach.
Uczniowie obejrzeli również wystawę „Od Lunety Galileusza do Teleskopów Kosmicznych” ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie, prezentującą ewolucję lunety – jednego z najważniejszych przyrządów naukowych w dziejach.
Następnie dzieci mogły korzystać z interaktywnej ekspozycji „Doświadczalnia” również z zasobów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie, przybliżającej maluchom zagadnienia związane z takimi dziedzinami nauki jak: biologia, fizyka, matematyka. Poprzez zabawę i eksperymentowanie poznawały tajniki iluzji, sprawdziły, jak działa koło magnetyczne czy magiczna skarbonka. Wykonać niektóre zadania wcale nie było łatwo! Wystawa jest doskonałą formą aktywnego spędzania czasu oraz ułatwia zrozumienie trudnych zasad nauk ścisłych.
Ale jeśli Dzień Dziecka, to nie mogło zabraknąć łakoci. Dzieci ze smakiem zjadły lody i gofry w restauracji „Las”. Uśmiechnięte, szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do domów.
(red. L. Kałuża)
3
Teatr Baniek Mydlanych - „Tajemnica bańki szczęścia”
W piątek 2 czerwca uczniowie klasy 2 uczestniczyli w unikalnym widowisku Teatru Baniek Mydlanych - „Tajemnica bańki szczęścia”. Scena w MDK w Radomsku zamieniła się w Bajkolandię - krainę magii i kolorów. Widzowie wraz z Bąbelkiem, Mydlaneczką oraz Mistrzem Balubasem pracowali nad tajemniczą recepturą Mydlanej Bańki Szczęścia. Przedstawienie było prawdziwym karnawałem baniek mydlanych.
Artyści wyczarowywali bańkowe cudeńka w różnych kształtach i kolorach, które zachwyciły małych widzów. Nikt nie siedział na fotelu, wszystkie dzieciaki świetnie bawiły się pod sceną. Dzieci uwielbiają bańki mydlane, więc unikatowe przedstawienie szczególnie przypadło im do gustu.
(Red. L. Kałuża)
„Łyk Matematyki”
29 maja 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Macieja Rataja w Płoszowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny „Łyk Matematyki".
Przedstawicielami w tegorocznej edycji konkursu z naszej szkoły byli uczniowie: z klasy VIIIA Wojciech Bogacz i z klasy VIIIB Dominika Wójcik. II miejsce zdobył Wojciech Bogacz. Serdecznie gratulujemy!
(red. A. Koźmin)
Wycieczka do Gliwic
W czwartek 18 maja uczniowie klasy I i II oraz kilkoro uczniów klasy III i IV wzięli udział w wycieczce do Funzeum w Gliwicach. Funzeum - muzeum światła i koloru - to niezwykłe miejsce nie tylko do zwiedzania, ale również doskonały park rozrywki, w którym można bawić się do woli w otoczeniu mnóstwa kolorów i zaskakujących aranżacji.
Dzieci obejrzały ekspozycje we wszystkich kolorach tęczy i poznały historię powstania każdego z kolorów. Mogły usiąść na tęczowych ławeczkach, zobaczyć wielkie plastry miodu, zagrać we fluorescencyjną koszykówkę czy pospacerować wśród kwiatów. Oprócz barwnych sal odwiedziły także salę z pryzmatem - bryłą pokazującą z jak wielu barw tak naprawdę składa się białe, „bezbarwne” światło.
Na koniec zwiedzania można było ożywić pokolorowanego przez siebie zwierzaka na ogromnym interaktywnym wybiegu, pobawić się w sali zabaw, coś przekąsić i zakupić pamiątki w sklepiku.
Funzeum to takie muzeum na odwrót, bo o ile zwykle w muzeach już przy wejściu widzimy sporo zakazów, to w Funzeum można wszędzie siadać, wchodzić i bawić się bez ograniczeń. Komórki aż robiły się gorące od robienia fotek, a dzieciaki bez żadnego zachęcania, z uśmiechem na twarzy pozowały do zdjęć.
Wszyscy wracali do domu zmęczeni, ale uśmiechnięci i bardzo zadowoleni z wycieczki!
(red. L. Kałuża)
„Środki stylistyczne w literaturze”
Pod takim tytułem ukrył się spektakl, w którym wystąpili znani już nam krakowscy aktorzy: Jacek Lecznar i Wojciech Habela.W tej formie interaktywnego zdarzenia teatralnego mieli przyjemność uczestniczyć 15 maja uczniowie klas III - VIII. Artyści wcielili się w postaci nauczyciela literatury oraz kogoś, kto mimo braków w edukacji ma wielkie ambicje, by napisać ciekawy list do swojej sympatii.Ta zabawna sytuacja stała się pretekstem do zaprezentowania wielu środków stylistycznych, począwszy od epitetu, porównania, metafory... a skończywszy na pytaniu retorycznym.To była wspaniała lekcja w ramach programu języka polskiego!
(red. M. Poterała)
Spotkanie z z autorem książek dla dzieci
Dnia 12 maja uczniowie klasy pierwszej i drugiej wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzałkowie na spotkanie z autorem książek dla dzieci, Panem Zbigniewem Kołba, które w związku z Tygodniem Bibliotek zorganizowała dla nich Pani Beata Merta.
Pan Kołba opowiadał dzieciom o niezwykle ważnej roli czytelnictwa. Mówił, że poszerza ono zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię oraz zwiększa zasób wiedzy. Zachęcał również do dbania o swoje zdrowie poprzez odpowiednią ilość snów oraz unikanie spożywania niezdrowej żywności. Dzieci rozwiązywały czytane przez pisarza zagadki oraz opowiadały, jak one realizują swoje czytelnicze pasje. Mogły też czytać fragmenty książki Pana Zbigniewa Kołby „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, zakupić ją i otrzymać autograf z osobistą dedykacją jej autora.
Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych małych czytelników.
(red. A. Bareła)
Warsztaty edukacyjne EKO-PAKA
W środę 10 maja uczniowie klasy II uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych poświęconych ochronie środowiska pod nazwą EKO-PAKA. Zajęcia odbyły się w Miejskim Domu Kultury, a ich organizatorem było PGK w Radomsku. Tematem przewodnim spotkania były trzy frakcje odpadów: papier, szkło oraz odpady bio. Uczniowie nauczyli się segregować odpady i dowiedzieli się, jak można je ponownie wykorzystać. Podczas warsztatów dzieci wykonały prace plastyczne z materiałów z recyklingu - z rolek po papierze wyczarowywały zwierzaka lub piękną zabawkę, a szklane słoiki zamieniły w przepięknie przyozdobione lampiony dla rodziców. Drugoklasiści z dużym zaangażowaniem sadzili również bratki w doniczkach z butelek PET, wykorzystując przy tym kompost PGK-uś. Po skończonych warsztatach dzieci zabierały ze sobą wykonane prace, aby móc pochwalić się rodzicom jak dzielnie pracowały podczas zajęć.
Dziękujemy paniom z PGK za ciekawie i profesjonalnie przeprowadzone zajęcia. Praktyczne działania to najlepsza nauka.
(red. L. Kałuża)
4
Zabawa z Photonem
Nauka poprzez zabawę? Czemu nie. Nasze przedszkolaki w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Gramy Zmysłami" w tym miesiącu miały przyjemność bawić się z naszym robotem Photonem. Podczas nauki kodowania wykonywały działania matematyczne. Dzięki temu dzieciaki poznają innowacyjne formy nauki oraz równocześnie zabawy.
#LP #LaboratoriaPrzyszłości #Photon
(red. K. Tyl)
Puchary Wójta zostały rozdane!
Tradycyjnie, na przełomie kwietnia i maja nasza szkoła we współpracy z LUKS Strzałków jest organizatorem lekkoatletycznych zawodów międzyszkolnych o Puchar Wójta Gminy Radomsko.
Drużynowo rywalizują reprezentacje dziewcząt i chłopców ze szkół gminnych, natomiast indywidualnie każdy walczy o medale w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych. Jako reprezentacja PSP Strzałków zdołaliśmy wygrać drużynowo, zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. No i też zdobyliśmy dużo medali indywidualnie
Gratulujemy wszystkim uczestnikom ze wszystkich szkół i dziękujemy za wspólną rywalizację przy trudnych warunkach atmosferycznych i silnym wietrze.
Życzymy dalszych sukcesów naszym reprezentantom na zawodach powiatowych.
(red. D. Wróblewski)
3
Spotkanie z pisarką - Panią Elżbietą Stępień
W piątek 21 kwietnia w naszej szkole gościła pisarka i poetka, laureatka wielu ogólnopolskich konkursów - pani Elżbieta Stępień, z którą mieli okazję spotkać się uczniowie klas I – III. Pani Elżbieta jest autorką książek zarówno dla dorosłych (m.in. trylogii „Czego nie wiecie o aniołach”, powieści „Ta kobieta”), jak i dla dzieci (m.in. „Wszystko się może zdarzyć”, „Opowieści małej Gwiazdeczki”). Pochodzi ze Strzałkowa i jako dziecko była uczennicą naszej szkoły. Autorka opowiadała dzieciom o swojej twórczości, o pierwszych rymowankach i krótkich wierszykach, do których tworzenia czerpała natchnienie z obserwacji otaczającej przyrody w drodze do szkoły przez strzałkowskie łąki i pola. Podczas spotkania pisarka czytała swoje wiersze i fragmenty książek oraz bardzo ciekawie o nich opowiadała, włączając do inscenizacji dzieci, które ochoczo wcielały się w role bohaterów prezentowanych utworów.
Spotkanie zbiegło się z Dniem Ziemi, dlatego pisarka dużo miejsca poświęciła swojej najnowszej książce dla dzieci pt. „Smok czy smog?”, w której porusza tematy związane z ekologią, wpływem zanieczyszczeń na ludzi i świat przyrody.
Autorka zachęcała dzieci do podjęcia pierwszych prób literackich: „Kochani, uwierzcie w swoje marzenia. Czytajcie, próbujcie swoich sił, szlifujcie styl. Jeśli napiszecie książkę, nie trzymajcie jej w szufladzie. Książki naprawdę lubią być czytane.”
Bardzo dziękujemy pani Elżbiecie Stępień za udział w spotkaniu z uczniami naszej szkoły i pani Beacie Mercie za zorganizowanie spotkania.
(red. L. Kałuża)
Jesteś gościem na tej Ziemi
22 kwietnia to Święto Ziemi, dzień, który jednoczy myśli ludzi na całym świecie wokół naszej Planety.Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 r. w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory wszedł on na stałe do harmonogramu imprez w niemal wszystkich krajach świata. Tego dnia idea troski o naszą planetę łączy wielu ludzi, którzy nie tylko mówią, jak mamy dbać o nią, ale przede wszystkim to czynią.
W Polsce obchodzimy go już po raz 33, bowiem nasz kraj świętuje ten dzień od 1990 roku.Z tej też okazji 20 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel pod hasłem: „Jesteś gościem na tej ziemi”, który uświadomił zebranym stale rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego człowieka w następstwie rozwoju cywilizacyjnego.Wykonawcy w wierszach i piosenkach przypomnieli, że stan środowiska przyrodniczego zależy od wszystkich ludzi i każdy z nas jest odpowiedzialny za przyszłość Ziemi.
Podczas apelu uczniowie poszczególnych klas mieli też możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy podczas pokazu mody, biorąc udział w konkursie na najciekawszy strój ekologiczny. Wszystkie części garderoby musieli wykonać z odzyskanych odpadów wtórnych. Wyobraźni i kreatywności można im pozazdrościć! Nic dziwnego, że jury miało duże problemy z wyłonieniem zwycięzców i w końcu nagrodziło wszystkich.
Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie!
(red. M. Poterała)
3
Żonkile 2023
80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, uczciliśmy biorąc udział w akcji społeczno - edukacyjnej „Żonkile”, organizowanej corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Historia tej akcji związana jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał żonkile od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia, by oddać hołd poległym towarzyszom, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z kwiatami.
W naszej szkole zajęcia o tematyce historycznej przeprowadziła p. Emilia Stacherska. Uczniowie wykonali również żonkile, którymi uczcili pamięć bohaterów powstania i cywilów.
#Akcja Żonkile#ŁączyNasPamięć #LaboratoriaPrzyszłości #LP
(red. E. Stacherska)
4
Młodzież zapobiega pożarom
12.04.2023 odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę w młodszej grupie wiekowej reprezentował Antoni Hofman.
W części pisemnej Antek okazał się bezkonkurencyjny, uzyskał 19 pkt na 20 możliwych.! Do części ustnej przystąpiło 5 uczestników z tej kategorii wiekowej. Po podsumowaniu obu części Antek finalnie zajął 3 miejsce . Ogromne gratulacje !
(red. E. Piechorowska)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie