Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- O programie
- Dlaczego warto czytać dzieciom?
- Dla Rodziców
- Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- Kiermasz świąteczny
- Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej
- Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
- Rodzice czytają - dzieci słuchają
- Czytanie pod chmurką
- Spotkanie z pisarką
- Bajki terapeutyczne
- Kim chcę zostać jak będę duży?
- Poznaj autora
Bajki terapeutyczne
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia poświęcone bajkom terapeutycznym. Dzieci miały okazję wysłuchać opowiadań poruszających ważne tematy emocjonalne, takie jak: przyjaźń, radzenie sobie ze strachem, czym jest empatia czy pokonywanie trudności.
Panie, pedagog i psycholog zaprezentowały najmłodszym czytelnikom i słuchaczom teksty bajek. Z serii „Opowieści o tym, co daje moc” dzieci wysłuchały bajek: „ Historia o dobru: Nowi znajomi z pociągu” i „Historia o zaufaniu: Gadająca rynna”. Z serii „ O tym, co w życiu ważne” przeczytano opowieści: „Historia o tolerancji: Nowa w klasie” oraz „Historia o empatii: Rozumiem, co czujesz”.
Przeprowadzone zajęcia miały na celu nie tylko rozwijanie zainteresowania książką i czytelnictwem, ale także wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci.
Po wysłuchaniu bajek odbyły się rozmowy, w których przedszkolaki dzieliły się, z panią pedagog i panią psycholog, swoimi przeżyciami i przemyśleniami. Przedszkolaki brały również udział w zabawach i aktywnościach plastycznych nawiązujących do treści opowiadań.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony dzieci, co potwierdza wartość i ponadczasowość bajek terapeutycznych w codziennej pracy wychowawczej i edukacyjnej.
#NPRC
6