• Dzień Ziemi 2024

          •          Od ponad 50 lat, 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Jest to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw ekologicznych i ochrony środowiska.

                    W naszej szkole z okazji tego święta uczniowie wzięli udział w grze terenowej. Zadaniem dzieci było sortowanie śmieci do odpowiednich kolorów worków, znalezienie skarbów Ziemii, gra memory, stworzenie ekologicznego elementu ubioru, a także zaprojektowanie wynalazku, który pomoże dbać o naszą planetę. Finałem gry terenowej było posadzenie roślin w pięknych, drewnianych donicach, które ozdabiają nasz plac szkolny i wejście do budynku.

            Ogromne podziękowania dla Rady Rodziców, która sfinansowała rośliny oraz donice.

            (red. K. Tyl)

          • Eliminacje powiatowe BRD

          • W dniu 23 kwietnia 2024 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Gomunicach odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

            Organizatorem Turnieju była Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.

            Rywalizowały w nim drużyny z powiatu radomszczańskiego. Celem Turnieju było podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.

            Każdy z uczestników musiał rozwiązać test z zasad i przepisów ruchu drogowego oraz pokonać tor przeszkód i miasteczko, na którym policjanci sprawdzali praktyczną wiedzę w zakresie uczestnictwa w ruchu drogowym. Uczestnicy musieli także wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

            Naszą szkołę reprezentowały dwie grupy wiekowe, które zajęły miejsca na podium.

            I grupa uczniowie z klasy V w składzie: Antoni Hofman, Wiktoria Zborowska i Jakub Zasada.

            II grupa uczniów z klasy VIII i VII w składzie: Gabriel Adaszek, Piotr Kubicz oraz Juliusz Domagała.

            Drużyny te zdobyły 3 miejsce. Gratulujemy!

            (red. A. Koźmin)

          • Zabawa w teatr

          • 10.04.2024r. w środę mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć w szkole wybitnych aktorów Agencji artystycznej Pro-Art-Krak - pana Jacka Lecznara i pana Wojciecha Habelę
            Tym razem artyści uzupełnili wiedzę z języka polskiego naszych uczniów, przygotowując spektakl pt. „Rodzaje i gatunki literackie”. Interesujące przedstawienie oparte zostało na przypadkowym spotkaniu teatralnego pracownika pionu technicznego z aktorem wezwanym na próbę. W krótkich etiudach zostali też obsadzeni nasi uczniowie. Nic więc dziwnego, że ten wspaniały pokaz aktorskich umiejętności obfitował w zabawne dialogi i zwroty akcji, które przyciągały uwagę nawet najmłodszych uczestników tego eksperymentu.

            (red. M. Poterała)

          • Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

          • Wzorem lat poprzednich, również w tym roku, 26 marca, zorganizowane zostały w naszej szkole Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, będące stałą formą działań profilaktycznych z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

            Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.

            Uczestnicy eliminacji rozwiązywali test i wykonywali zadania praktyczne: jazda rowerem po torze sprawnościowym.

            Musieli również wykazać się bardzo dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego, umiejętnością praktycznego ich zastosowania oraz umiejętnościami jazdy na rowerze po sprawnościowym torze przeszkód.

            Do obowiązkowego elementu konkursu we wszystkich etapach należy jazda po sprawnościowym torze przeszkód, która momentami wymagała od uczestników niemal cyrkowych umiejętności.

            Drużyny reprezentujące naszą szkołę poradziły sobie z tymi zadaniami wyśmienicie. Młodsza grupa w składzie: Agnieszka Ledwan, Antoni Hofman, Jakub Zasada i Wiktoria Zborowska zdobyli I miejsce, starsza drużyna: Gabriel Adaszek, Juliusz Domagała i Piotr Kubicz, również zdobyli I miejsce.

            Gratulujemy!

            (red. A. Koźmin)

          • Drewno materiałem przyszłości

          • W dniu 18 marca 2024r. w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku odbyła się konferencja pod hasłem: „Drewno - materiałem przyszłości”.

            W ramach obchodów Dnia Stolarza przeprowadzony został Międzyszkolny konkurs pt. „Czarujemy jak chcemy”. Konkurs polegał na wykazaniu się kreatywnością dotyczącą wykonania wyrobu z drewna, galanterii drzewnej z materiałów drewnopochodnych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie dowolnej pracy z materiałów takich jak: drewno lite, płyta wiórowa, sklejka, płyta MDF.

            Uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca. Adam Borek z kl.VII zdobył I miejsce Juliusz Domagała z kl. VII zdobył II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

          • Młodzież zapobiega pożarom

          • W dniu 15. 03 3024r. odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

            Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Hofman z kl. V oraz Milena Wieczorek z kl. VIII. Po części pisemnej do części ustnej zakwalifikowała się Milena i ostatecznie zajęła 3 miejsce. Gratulujemy!

          • „Nauczyciel na Medal”

          • Gratulacje dla Pani Martyny Jończyk, ktora w plebiscycie Dziennika Łódzkiego ,,Nauczyciel na Medal” zajęła I miejsce w powiecie radomszczańskim. Brawo :)

          • „ZEMSTA” - klasyka gatunku niepoddająca się próbie czasu

          • „Zemsta” to najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry, lektura obowiązkowa, napisana mistrzowskim językiem, ze świetnie zarysowanymi postaciami i nieprzemijającą dawką humoru.

            19 lutego uczniowie klas VII - VIII mieli okazję zobaczyć musicalową adaptację tego dzieła, zaprezentowaną przez artystów Teatru Muzycznego „Forte, na  scenie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Była to kolejna wersja ponadczasowego dzieła, którą przygotowano z myślą o młodym widzu.

          • Zima wierszem malowana

          • Dnia 21. lutego 24r. nasze przedszkolaki - Aleksander Gabryś i Radosław Chachuła wzięły udział w konkursie recytatorskim pt. „Zima wierszem malowana” zorganizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 10 w Radomsku przy współpracy z MDK w Radomsku. Radek zaprezentował wiersz Agnieszki Borowieckiej „Artysta malarz”, a Olek przedstawił utwór Wandy Chotomskiej „Gile”. Chłopcy otrzymali wyróżnienie.

            Ogromne gratulacje dla Nich, byli świetni. :) 

            (red. M. Jończyk)

          • Bal u Harrego Pottera

          •           Powieść fantasy „Harry Potter” to jedna z ulubionych książek naszych uczniów. Fabuła o przygodach Harryego Pottera osadzona jest w świecie magii, a główni bohaterowie to nastoletni uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Cykl książek, dostępnych w naszej bibliotece szkolnej, pokazuje, jak wielka jest siła przyjaźni i miłości. Uczy, że warto być ambitnym niczym Hermiona, lojalnym jak Ron, a czasem bujać w obłokach jak Luna Lovegood. Dlatego też tegoroczna zabawa, która odbyła się 18.01.2024r., została zorganizowana w scenerii tejże powieści, zaproponowanej przez uczniów.  

                     Uczniowie, rodzice i nauczyciele aktywnie zaangażowali się w przygotowanie tej tanecznej imprezy szkolnej. Szczególnie była ciekawa i wzbudzała podziw dekoracja, która przypominała wnętrze zamku Harryego Pottera. Większość jej elementów wykonali własnoręcznie uczniowie. Na szkolny bal poprzebierali się za wybranych i ulubionych bohaterów powieści. Zorganizowane były następujące stanowiska: kawiarenka (coś słodkiego, pysznego oraz zdrowego), bar (coś ciepłego - frytki i domowa pizza). Młodsza grupa uczniów miała malowane magiczne tatuaże.

                    Każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie, korzystając z przygotowanych dodatkowo rekwizytów karnawałowych (maski, kapelusze...). Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, a uczestnicząc w konkursach podczas zabawy, mogli wygrać coś niewielkiego, drobnego, a zarazem ciekawego. Czas szybko minął, bal się skończył, następny za rok.                 

                        Zostały wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia...

            (red. R. Jasnos)

          • „Bo przecież trzeba znów pokochać…”

          • 19 stycznia 2024 roku w II LO w Radomsku odbyła się uroczysta gala finałowa X Powiatowego Konkursu Recytatorskiego i Artystycznego im. K.K. Baczyńskiego Bo przecież trzeba znów pokochać…

            W konkursie wzięło udział 120 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu radomszczańskiego, którzy zmagali się w kategoriach: turnieju recytatorskim i poezji śpiewanej w języku polskim, turnieju recytatorskim w języku angielskim i języku francuskim oraz konkursie plastycznym.

            Laureaci konkursu otrzymali nagrody i mieli okazję zaprezentować utwory Baczyńskiego przed szerszą publicznością.

            Przypomnijmy zatem, iż Adam Borek, uczeń klasy VII, otrzymał nagrodę za I miejsce w turnieju recytatorskim, a Samanta Szafruga, uczennica klasy VII, otrzymała nagrodę za III miejsce w tej samej kategorii.

            Serdecznie gratulujemy!

            (red. K. Korusiewicz)

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski i Artystyczny im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Bo przecież trzeba znów pokochać…

          • 15 grudnia w MBP w Radomsku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski i Artystyczny im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Bo przecież trzeba znów pokochać…”

            Celem konkursu jest popularyzacja poezji i sylwetki K.K. Baczyńskiego, który może być autorytetem dla współczesnej młodzieży.

            W turnieju recytatorskim w języku polskim naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII: Samanta Szafruga i  Adam Borek. Wiersz „Pieśń o szczęściu”, przyniósł Adamowi I miejsce, a interpretacja „Elegii o… [chłopcu polskim]” dała Samancie III miejsce. Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się 19 stycznia 2024 roku podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły.

            Samanto, Adamie – gratulujemy!

            (red. K. Korusiewicz)

          • Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda”

          • Dnia 19 grudnia 2023r. w świątecznej atmosferze odbył  się w naszej szkole Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda” W konkursie brali udział uczniowie klas 1-3.

            Celem konkursu było umożliwienie uczniom zaprezentowania swojego talentu, popularyzowanie polskich tradycji świątecznych, rozbudzenie w uczniach chęci wspólnego śpiewania kolęd, rozwijanie talentów muzycznych i integracja dzieci.  Jury oprócz nagród głównych przyznało wyróżnienia. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i upominek, a zwycięzcy dyplomy i nagrody. Organizatorem konkursu była P. Agnieszka Bareła.

            (red. A. Bareła)

          • „Magia Świąt Bożego Narodzenia w poezji”

          • 19 grudnia odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski dla klas I – III pod hasłem „Magia Świąt Bożego Narodzenia w poezji”. Jego celem było doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych dzieci. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przedstawić wiersze w swojej interpretacji, a przecież okres Świąt Bożego Narodzenia, czas pełen magii, czarów, radości i piękna sprzyja podejmowaniu tego typu aktywności.

            Każdy z  uczestników konkursu otrzymał dyplom oraz upominek.

            Organizatorem konkursu była p. Lidia Kałuża.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do spotkań z poezją nie tylko podczas konkursów recytatorskich.

            Dziękujemy również rodzicom za inspirowanie i przygotowanie dzieci do podejmowania aktywności artystycznej.

            (red. L. Kałuża)

          • Warsztaty dekorowania pierników

          • Co jest nieodłącznym elementem świąt? Choinka! A co zaraz za nią? Pierniczki!

            20 grudnia w klasie II i III zapachniało zbliżającymi się świętami. A to wszystko za sprawą wspaniałej świątecznej tradycji zdobienia pierników.

            Dzieci z dużym zaangażowaniem uczyły się dekorować pierniki. Do zdobienia ciasteczek wykorzystały kolorowe lukry, pisaki i posypki, którym trudno było się oprzeć i nie skosztować odrobinki.  Wszyscy bawili się doskonale, tworząc swoje małe dzieła sztuki.

            Ozdabianie pierników przebiegało w atmosferze skupienia i pełnego zaangażowania. Dzieci wykazały się fantazją i niesamowitym kunsztem.

            Cudownie udekorowane wypieki będą idealnym deserem, przepysznym prezentem dla bliskich oraz piękną ozdobą świątecznego stołu.

            Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu warsztatów.

            (red. L. Kałuża)